Kuldīgā norisināsies starptautiskā eksperimentālā vasaras skola – “ILABS25”

No 26. maija līdz 1. jūnijam Adatu Fabrikā jau otro gadu norisināsies starptautiskā dizaina vasaras skola “ILABS25”, ko rīko Latvijas Mākslas akadēmijas Dizaina nodaļa. Produktu Dizaina 2. kurss kopā ar 24 internacionāliem studentiem no Lietuvas, Islandes, Portugāles un Vācijas darbosies tēmā “Kokmateriāli – no mežiem, kokiem līdz kokmateriāliem un produkcijas pārpalikumiem”. Eksperimentālā izstrādē balstītā vasaras skola ir unikāla programma, kas ļauj studentiem paplašināt jēdzienu ‘produktu dizains’, kā arī konceptuāli un eksperimentāli strādāt ar dažādiem kokmateriāliem, sadarbībā ar A/S “Latvijas Finieris”.
Septiņu dienu intensīvo programmu papildinās dažādas lekcijas un ekskursijas, kā piemēram pastaiga caur Kuldīgas mežiem biologa un pētnieka Māra Oltes vadībā, A/S “Latvijas Finieris” rūpnīcas apmeklējums, kā arī A/S “Latvijas valsts meži” “Mazsilu” kokaudzētavas apmeklējums. Pieredzes stāstos dalīsies zinātnieki, industrijas pārstāvji un dizaineri, kā Jakob Nieman (AT/SE), “Latvijas Koksnes un Ķīmijas institūts”, un Asociācijas “Lavijas Koks” valdes locekle Sigita Alksne.
Vasaras skolas galvenais mērķis ir iepazīstināt studentus ar dizaina procesiem, kas balstīti materiāla izpētē, ilgtspējā, izpratnē par ražošanas procesiem un ar to saistītiem izaicinājumiem. Izmantojot eksperimentālās izstrādes metodes, studenti izstrādās dažādus prototipus, paradigmas, produktus un spekulācijas par mežu resursiem un kokmateriāliem.
Trīs tematiskie apakšvirzieni iedziļināsies dažādos kokmateriāla aspektos:
FORMA. Ar trīsdimensionālās pīšanas, tvaikalocīšanas, un presēšanas tehnikām studenti pētīs koka formēšanas iespējas un savienojumu veidus. Pīšanas meistarklasi vadīs Madara Putna-Zvirbule un Kaspars Zvirbulis. Tvaikalocīšanas metodes konsultēs dizainers Jakob Niemann (AT/SE).
VIRSMA. Saplākšņa virsma tiks manipulēta izmantojot dažādas virsmas apstrādes tehnikas kā smilšu strūkla un dedzināšana. Mērķis ir atklāt kokmateriāla struktūru, radīt jaunu izskatu un izcelt koka individualitāti. Studentus konceptuāli un praktiski atbalstīs “ILABS25” komanda, kā arī dizainere un Vismāras Universitātes pasniedzēja Ulrike Rahe.
MATERIALITĀTE. Studenti šajā tēmā lauzīs priekštatu par koku, kā par cietu un blīvu materiālu. Izmantojot senas metodes kā bērzu darvas dedzināšanu, priežu sveķu līmi un dažādus produkcijas pārpalikumus (skaidas un mizas), studenti radīs jaunas formas, virsmas un tekstūras.
Ar jaunākajiem panākumiem biomateriālu attīstībā dalīsies Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūta pētnieki Daniela Godiņa, Laima Vēvere un Matīss Pāls.