Jaukā 19.maija sestdienā īvandnieki devās ekskursijā, apceļojot Turlavas, Snēpeles, Kurmāles un Īvandes pagastu.
Pirmā pietura bija nomaļā Klosteres luterāņu baznīca Turlavas pagastā, kur ceļotājus laipni sagaidīja draudzes vadītājs Juris Vītols. Nelielais dievnams vairāk kā 300 gados piedzīvojis raibu mūžu. Tas atdzimis vairākas reizes – gan pārtopot no koka būves mūra ēkā, gan no padomju gados ierīkotās kartupeļu noliktavas ar izdrupušiem griestiem un sienām par vietu, kur no jauna pulcēties baznīcēniem. Juris Vītols kopā ar citiem entuziastiem turpat 20 gadus veltījis daudz laika un darba baznīcas vēstures izpētei un atjaunošanai. Juris par visu prot aizrautīgi pastāstīt. Viņš izpildīja ciemiņu lūgumu, un uz nesen Zviedrijā iegūtajām ērģelēm nospēlēja nelielu skaņdarbu.
Tālāk ceļš veda uz Snēpeles pagasta Nornieku saimniecību. Tajā tiek audzēti tādi eksotiski dzīvnieki kā Āfrikas strausi un Būru kazas. Saimnieks Pēteris Gobzems izstāstīja par to audzēšanu, uzvedību, niķiem un stiķiem. Strausam galvenais spēks slēpjoties kājās, un, ja viņu kaut kas neapmierinot, tad ar spērienu pārlauzt 2,5 cm biezu aploka dēli nesagādājot lielas grūtības. Kaziņas saimniecībā šobrīd staigā savā vaļā, tāpēc ir pieradušas pie cilvēku uzmanības un labprāt ļaujas pamīļot un pabužināt. Šeit varēja arī iegādāties gatavo produkciju.
Kurmāles pagasta Sauleskalni jau vairākus gadu desmitus zināmi ar savu interesanto dārzu. Šīs mājas savulaik ieguvis rakstnieks, lugu autors Voldemārs Sauleskalns (īstajā vārdā Voldemārs Zonbergs, 1905.-1973.). Dramaturga aizraušanās bija šī dārza veidošana un iekopšana. Šobrīd tas nodēvēts par dendrāriju, jo tajā sastopama liela Latvijas un svešzemju košumaugu kolekcija. Šeit ieteicams viesoties dārza kopēju pavadībā, lai nezinātājs spētu atšķirt, novērtēt un apbrīnot tā daudzveidību. Dažiem paveicās izrakt Kanādas ozolu stādiņus Ēvalda Valtera jubilejas birzī.
Brauciens noslēdzās pašu pagasta Rogās pie Aivo un Sintijas Gailīšiem, kuri audzē puķes. Acis priecē ne tikai simtiem puķu vairākās siltumnīcās, bet arī ļoti skaisti sakoptā senās mājas apkārtne. Ne velti Rogas vairākkārt tikušas Kuldīgas novada sakoptāko sētu laureātos. Sapirkušies pilnu autobusu košuma saviem dārziem, ekskursanti priecīgi atgriezās mājās.
Šeit apskatāmas fotogrāfijas :