"Turiet prātā un mīliet Īvandi, kā es to vienmēr esmu sirdī turējis"
Mārtiņš Kalndruva, dzimis Īvandes pagasta Pladās

Īvandnieki Dziesmu un deju svētkos

Vairāki Īvandes pagasta iedzīvotāji piedalījās neaizmirstamajos Latvijas simtgades Dziesmu un deju svētkos.

  • *************************************************************************
  • Lašu ģimene tajos bija pilnā sastāvā, Zane un Artūrs dejodami Kuldīgas kultūras centra vidējās paaudzes deju kolektīvā “Bandava”, bet viņu bērni Gustavs un Elizabete – bērnu deju kolektīvā “Stariņš”.

  • Kamerkora “Rāte”dziedātājas Ieva Knupke un Ilze Kociņa un Kuldīgas jauniešu kora “Lai top” dalībniece Santa Krebse pieskandēja Mežaparku lielajā kopkorī.

 

  • Īpaši emocionāls notikums tas izvērtās Laimai Silvestrovai. Laima jau deviņus gadus dzīvo un strādā Francijā. Dziesmu svētkos dziedāja Parīzes latviešu kora “Latve” sastāvā. Viņa labprāt padalījās sajūtās un iespaidos.

Ja kādam es sacītu, ka pirmo reizi dziesmu svētkos piedalījos tad, kad nonācu ārzemēs, viņš noteikti nodomātu- paradoksāli. Šī paradoksālā situācija bija vairākiem dziedātājiem no mūsu Parīzes latviešu jauktā kora “Latve”. Mēs tikāmies ar daļu no latviešu dziedātājiem un dejotājiem Vācijā Eslingenā 2017. gada vasarā latviešu dziesmu un deju svētkos un arī Eiropas latviešu dziesmu svētkos Nīderlandē Rozendālē šā gada februārī. Tas jau bija aizkustinoši un jauki, bet tagad … Latvija, simtgades gaidas, 16 300 tautieši – dziedātāji!

Problēmas nopirkt biļetes liecināja par aktīvo apmeklēt gribētāju skaitu. Piemēram, trīs mani paziņas – jauni frančūži tik izmisīgi meklēja biļetes, ka tās sameklēja tikai ss.com (sākuma vērtība 35€, viņi nopirka par 50€, un tas – uz ģenerālmēģinājumu). Un tur gāja vaļā pie ieejas par 150€ un 200€. Tas, protams, tāds negatīvs piesitiens, atņem tautas svētkiem zināmu demokrātisku piedevu. Bet nu, ko darīt?

Mēs, vienalga, mutes atplētuši dziesmā priecājāmies par kopību, ko sajutām savā starpā. To juta arī skatītāji , un arī skatītāji bija kopībā ar mums- dziedātājiem. Pēc dziesmām applaudējām visi kopā un mūsu pazīstamās dziesmas arī dziedājām kopā. Mūsu draugiem francūžiem, kas tik cītīgi mācījās visas latviešu dziesmas, tas bija vienreizējs pozitīvs pārdzīvojums.

Ceram, ka pēc pieciem gadiem atkal tiksimies. Vienalga kurā pasaules malā atradīsimies, dziedāsim latviešu dziesmu un dejosim Latvijas deju visā mūsu mūža garumā! Un, ja kāds sveštautietis iemīl mūsu tradīciju, lai viņš dzied un lec līdzi !

                                                     Laima Anastija Silvestrova